Rady na cesty

Plánování trasy

Doložnost

Na cestě - Jízda
                       - Parkování
                       - Kde přespat


Obytný vůz lze samozřejmě používat různým způsobem. Je mnoho lidí, kteří hledají nějaké ubytování pro dlouhodobý pobyt na jednom místě, třeba u moře. Obytný vůz ale určitě nemůže poskytnout takové pohodlí jako hotel nebo apartmán.

Něco jiného ale je, pokud máte toulavou povahu a chce poznat hodně zajímavých míst a zajímavých lidí po Evropě. To je hlavní důvod pro zapůjčení obytného vozu. A pro tuto cestu vám rádi poskytneme naše zkušenosti a rady.

Tak jako u jiných charterových cestovních prostředků ( máme stejné zkušenosti i z lodí v Holandsku ) při plánování raději nepočítejte s uváděnou plnou kapacitou posádky. Jedete na dovolenou a určitě chcete dostatek pohodlí. Samozřejmě v případě rodiny s dětmi se podmínky trochu mění.

Plánování trasy - domácí příprava

Pro toulání po Čechách nebo v blízkém okolí stačí jenom nasednout a jet, ale pro delší cesty je určitě dobré dopředu plánovat.:

  • kolik nás pojede
  • jak se vejdu do doložnosti
  • co chci vidět
  • v kterých místech se chci zdržet trochu déle
  • kde odstavím auto na parkování nebo přespání
  • kdy asi budu muset dočerpat vodu a vypustit odpady
  • jak dlouho mě budou trvat přejezdy mezi jednotlivými místy
  • a také jak dlouho mi bude trvat cesta zpět domů
     

Mnoho informací a inspirací můžete najít na internetu v článcích dnes již početné skupiny karavanistů www.caravan24.cz nebo například na  mapách www.mapy.cz 

Pro toto plánování pár rad

  • pokud pojedete každý den nemusíte řešit dobíjení baterií. baterie postačí pro 1-2 denní pobyt mimo civilizaci, teprve pak musíte řešit buď delší jízdu nebo připojení na zdroj elektřiny.
  • je nutno plánovat i zásobu vody ( 120 l ) a také nafty ( 700 km ).
  • jedna lahev plynu vám vystačí na 2 týdny běžného provozu, pokud si budete hodně přitápět, bude spotřeba samozřejmě vyšší.

Doložnost

Co je to DOLOŽNOST a proč je důležitá?

Doložnost je důležitý parametr obytných vozů a může být příčinou potíží na cestě. V podstatě to znamená, jakou hmotnost můžete naložit do vozidla a přitom nepřekročíte povolenou celkovou hmotnost osobního vozu v případě kontroly hmotnosti na silnici. Zejména POLICIE v Rakousku, Švýcarsku a Německu není příliš tolerantní.

Vozidla, která Vám půjčujeme, jsou homologována do 3500 kg a pro tato auta Vám stačí řidičské oprávnění skupiny B. Také na dálnicích platíte pouze dálniční známku a nemusíte používat „krabičku“ na mýtné jako nákladní auta. Obytné vozidlo ale bohužel hodně váží už v samotném základu.

My jsme pro Vás sice zajistili  „obytňák“ s největší možnou doložností, ale i tak pohotovostní hmotnost vozidla se standardním vybavení od nás, plnou palivovou nádrží, plnou nádrži na vodu a řidičem ( 75 kg ) je 3050 kg.

Do zbytku hmotnosti, tedy do 450 kg, by se měl vejít zbytek posádky, potraviny, kola (koloběžky), Vaše veškeré osobní věci a věci pro pohodovou rekreaci.

Na cestě


Jízda

Obytný vůz na podvozku FORD se řídí podobně jako osobní auto nebo dodávka. Jen je trochu větší. Je nutno sledovat hlavně průjezdnou výšku mostů, ale i jiné překážky jako větve, balkony a podobně. Délka vozu ovlivňuje zejména obratnost v ostrých zatáčkách, v úzkých prostorech a při parkování. Na silnici se určitě neotočíte, je potřeba při jízdě přemýšlet dopředu. 

Pozor také na boční vítr, zejména ve vyšších rychlostech při výjezdu zpoza přirozených větrolamů. Pokud se Vám zdá, že to s vozidlem cloumá, zpomalte

Výkon auta (170 k) je vysoký, ale velké a těžké auto není žádný sprinter. To samé platí i o brzdění. Počítejte s tím, že při prudkém brzdění se na Vás zezadu „vysype“ něco, co jste zapomněli dobře připevnit nebo zavřít.  Proto doporučujeme klidnou plynulou jízdu, předjíždění se raději vyvarujte. Na dálnicích s úspěchem použijete tempomat, i kvůli spotřebě doporučujeme 100 – 110 km/h ( cca 10 l/100 km ), na běžných silnicích jezděte podle předpisů 80-90 km/h (cca 9 l/100 km). Pokud budete chvátat počítejte se spotřebou až 15 l/100 km. 

Před zahájením každé jízdy dobře zkontrolujte odpojení od elektřiny pokud jste na ní byli připojeni, pevnost uložení kol v nosiči, správné uzavření všech dveří nástavby, uzavření oken včetně střešních, upevnění věcí v garáži, uložení drobných předmětů ( i v ložnici ), správné uzavření všech skříněk a lednice.  A samozřejmě připoutání všech členů posádky. 

Při přepravě dětí počítejte s tím, že žádná místa nejsou vybavena IZOFIXy, ani nějak upraveny pro autosedačky pro malé děti. V nástavbě se spíše jedná o polstrované lavice vybavené pásy. A převážet dítě v kočárku je hazard s jeho životem.

Parkování

Poněkud limitujícím je výška i velikost auta. Určitě se nevejdete na místa, která „máte v oku z osobáku“. Také je lépe vidět před sebe než na couvání. Při parkování dbejte na dostatečný boční odstup a raději si nechejte spolujezcem ukázat. Kamera slouží sice dobře, ale zadní rohy nejsou tak zřetelné.

Parkoviště u dálnic a hlavních silnic jsou bez problému. Na menších silnicích je lepší sjet do městeček, obcí nebo nákupních zón.

Občas je problematické parkovat na malých parkovištích ve středu obce. To samé platí u některých památek, zejména v staré zástavbě. Určitě se vyplatí hledat speciálně označená parkoviště pro karavany nebo autobusy. A k přiblížení k našemu cíli se nám velmi osvědčily koloběžky, které jsou flexibilní, lehké a kilometr s nimi zvládnete za 5 minut. V některých státech ( Francie, Německo ) je i většina parkovišť blíže k „atrakci“ osazena překážkou limitující výšku vjíždějícího vozidla, jak to znáte z parkovacích domů nebo podzemních garáží.

 

Kde přespat

Zastavit můžete vlastně všude, kde to není zakázané.  Nocování v přírodě je velmi příjemné. Jen přemýšlejte o tom, jestli z toho místa také druhý den vyjedete nebo co se stane, když přes noc naprší. Obytný vůz není SUV.

Po celé Evropě je v některých místech, zejména v chráněných přírodních oblastech, výslovný zákaz parkování přes noc. Často tato místa projíždí POLICIE a hrozí tady vysoké pokuty. 

Není také dobré narušovat pravidla slušného chování a práva jiných. Pokud Vás někdo z místních vyzve k odjezdu, tak se buď po dobrém dohodněte nebo odjeďte.

V obcích hledejte parkoviště, často bývají vhodná místa u kostela. V zahraničí to často bývá prostor, kde tak trochu očekávají pocestné.

V některých státech je vybudovaná síť tzv. stellplatzů. Tato místa jsou určená nejen k doplnění pitné vody a vylití odpadové vody a WC z karavanů. Někdy u nich bývá i malé parkoviště pro přespání a napojení na elektřinu. Některé z těchto služeb jsou placené, ale určitě Vás nezrujnují ( žetony nebo mince EUR ). V naší standardní výbavě (tabletu) najdete aplikace, ve kterých si tyto typy parkovišť během cesty  můžete vyhledat.

V obcích nebo stellplatzech samozřejmě není vhodné místo pro roztahování markýzy, kempování nebo grilování.

Pokud chcete někde zůstat víc dní, je vhodné zajet do autokempu. „Vodomilové“ si mohou užít delší sprchu, může se vyprat, doplnit vodu, připojit se na plnohodnotných 230 V, prostě si užít delší „povalování“.

Příliš ale nedoporučujeme parkoviště na dálnicích u benzinových pump mezi kamiony. Kromě hluku zde můžete mít i problémy s různými zlodějíčky a jinými živly . Takže jen v nouzi nejvyšší.

Jak používat domeček na kolech


Spaní

Podle typu vozidla ( viz nákres nástavby ) máte několik různě umístěných lůžek, které jsou vždy vybaveny čistým prostěradlem. Na dvojlůžkách se pohodlně vyspíte i s menším dítětem. 

Elektřina

V obytném voze je instalována vedle motorové i nástavbová baterie, která zásobuje osvětlení, čerpadla vody, ventilátory topení a zásuvky 12 V. Při běžném použití vydrží bez nabití až 2 dny. Dobíjí se během jízdy nebo po připojení na externí zdroj 230V. Také zásuvky na 230 V v nástavbě jsou funkční až po připojení na externí zdroj. Pokud budete potřebovat řešit například nabíjení notebooku, objednejte si u nás nadstandard - měnič napětí ( z 12V na 230V). Náš nadstandardní monitor pro přehrávání DVD je možné používat na 12 V, avšak pozor odčerpáváte si energii, je potřeba si jí hlídat.

Voda

Vozidlo má nádrž na max 120 l pitné vody. Ta vydrží 4 lidem přibližně 2 dny, pokud ji ovšem někdo nespotřebuje celou na jedno sprchování. V případě teplého počasí doporučujeme vodu pro přímé pití raději převařit. Vodu doplňujte pouze z důvěryhodných zdrojů v kempech, stellplatzech nebo u benzínových pump pružnou hadicí nebo konví. Z pružné hadice před zpětným uložením vylejte úplně všechnu vodu, ať vám neteče do věcí během cesty a hlavně ať se složí do co nejmenšího balíčku.

Většinou současně je nutno vypustit znečištěnou vodu ze sprchy a mytí nádobí ( nádrž na 105 l ) na místě pro to určeném. Není to sice nebezpečný odpad, ale pokud vypustíte pěnivou vodu někomu před domem, může to mít negativní ohlas.

Pokud venkovní teplota klesá pod 0°C, je nutno nástavbu stále temperovat alespoň na 8°C.

Plyn

Plyn slouží nejen k vaření, ale i k topení, ohřevu teplé vody a provozu lednice ( trojkombinace ).  Jeho běžná spotřeba je cca 1 lahev na 2 týdny. V případě, že vám dojde plyn v obou lahvích, hledejte možnost výměny lahve.  V Evropě se bohužel vyskytují dva typy připojení, na oba je připojení v autě připraveno, ale asi Vám nevymění lahev s jiným připojením.

Z důvodu bezpečnosti je vhodné vypnout plyn před každou jízdou na lahvi. V případě nějaké nehody je plyn v uzavřené lahvi bezpečnější. Stejně se  sprchovat nebo vařit za jízdy nemůžete. A lednice v době jízdy běží na baterii. Také dobře zkontrolujte uzavření kohoutů na vařiči než jdete spát.

WC

Chemická toaleta má kapacitu 20l. Pro 4 lidi vydrží 1 až 2 dny, kapacitu ušetříte návštěvou toalety na benzínové pumpě, v restauraci nebo pánové v lesíku. Při použití používejte speciální toaletní papír, jinak se Vám ucpe výtok zásobníku.

Vylití zásobníku provádějte výhradně na určených místech v kempech, steelplatzech nebo do WC na benzínové pumpě. Po vylití zásobník propláchněte čistou vodou. Pak napusťte znovu cca 1 l vody a přidejte přiloženou chemii. Před vracením vozu již chemii do zásobníku nedávejte, její účinnost je pouze 3 dny. 

Topení

Vytápění je plynové, plně automatické, jen nastavte teplotu a zapněte. Nezakrývejte výduchy topení a "komínek" z topného agregátu mimo vozidlo.

Vaření

Kuchyňka s třemi plotýnkami je plně vybavena nádobím ( viz standardní výbava ). Na teplé hrnce používejte naše chňapky a při odkládání teplých hrnců na stůl použijte naši silikonovou podložku. I dlouhé mytí nádobí pod tekoucí vodou Vám ubírá kapacitu použitelné vody. Pokud si vezete gril, používejte ho zásadně mimo vozidlo a také ho tam nechte vychladnout před uložením.

Před jízdou veškeré nádobí otřete a uložte do uzavíracích skříněk, ať Vám nějaká volná sklenička nebo příbor nepřistane při jízdě na hlavě. A zkontrolujte uzavření lednice. Rozbitá vajíčka v nálevu z okurek se již nedají použít.

Lednice se automaticky přepíná mezi třemi režimy – plyn (při stání), baterie (při jízdě) a 230 V po připojení na externí zdroj.

V-obytňák
Hlavní strana Ceník Rezervace Podmínky Rady Kontakt